Games

11 May
Juan XUE
Qian LI
Zhonghui YANG
0 : 2
Final
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
Juan XUE
Qian LI
Zhonghui YANG
15
9
8
11
13
2
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
13
11
11
9
15
3
Juan XUE
Qian LI
4
5
4
11
13
1
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
11
11
11
9
15
4
Qian LI
4
5
4
0
Jiyu YOON
11
11
11
3
Table 1   Youtube
Women | Team | Class 3
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
0 : 2
Final
KiWon NAM
Sung PARK
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
8
8
7
0
KiWon NAM
Sung PARK
11
11
11
3
Hyeon Uk KIM
11
5
8
11
9
2
Sung PARK
6
11
11
7
11
3
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 1
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
2 : 0
Group A
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
11
13
11
3
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
7
11
8
0
Jing LIU
11
11
11
3
Maria Costanza GARRONE
3
6
2
0
Table 4   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Fabien LAMIRAULT
Stephane MOLLIENS
2 : 0
Final
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
Fabien LAMIRAULT
Stephane MOLLIENS
11
11
8
11
3
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
6
8
11
4
1
11
11
6
13
11
3
9
5
11
15
9
2
Table 7   Youtube
Men | Team | Class 2
Femke COBBEN
Janina SOMMER
2 : 0
Group A
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
Femke COBBEN
Janina SOMMER
11
11
11
3
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
9
7
8
0
Femke COBBEN
11
11
11
3
Aino Sirri Maaria TAPOLA
6
5
7
0
Table 9   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
Alberto SEOANE ALCAZAR
2 : 1
Final
Shuo YAN
Keli LIAO
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
Alberto SEOANE ALCAZAR
11
11
11
3
Shuo YAN
Keli LIAO
7
5
4
0
11
8
4
11
2
2
5
11
11
6
11
3
11
11
12
3
5
5
10
0
Table 11   Youtube
Men | Team | Class 7
Elena PROKOFEVA
Anzhelika KOSACHEVA
2 : 0
Final
Maki ITO
Nanako HAZEYAMA
Elena PROKOFEVA
Anzhelika KOSACHEVA
11
11
12
11
3
Maki ITO
Nanako HAZEYAMA
13
7
10
6
1
Elena PROKOFEVA
11
11
11
3
Maki ITO
4
5
4
0
Table 13   Youtube
Women | Team | Class 11
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
2 : 0
Group A
Felicity Lucy PICKARD
Milijana CIRKOVIC
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
11
11
3
12
11
3
Felicity Lucy PICKARD
Milijana CIRKOVIC
8
13
11
10
4
2
Emelie ENDRE
11
7
11
11
3
Milijana CIRKOVIC
5
11
7
4
1
Table 14   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
2 : 0
Group A
Kubra KORKUT
Bente HARENBERG
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
4
11
6
13
11
3
Kubra KORKUT
Bente HARENBERG
11
6
11
11
6
2
Raisa CHEBANIKA
6
11
5
11
11
3
Kubra KORKUT
11
7
11
7
5
2
Table 16   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Jingdian MAO
Wenjuan HUANG
Guiying LI
2 : 0
Final
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
Jingdian MAO
Guiying LI
11
11
11
3
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
9
5
4
0
Jingdian MAO
11
11
11
3
Juliane WOLF
5
9
7
0
Table 18   Youtube
Women | Team | Class 8
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
1 : 2
Final
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
6
7
4
0
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
11
11
11
3
9
2
11
14
15
3
11
11
8
12
13
2
8
11
9
9
1
11
8
11
11
3
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 6
Ying ZHOU
Xiaodan GU
2 : 1
Final
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
Ying ZHOU
Xiaodan GU
11
11
9
8
1
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
9
13
11
11
3
Ying ZHOU
12
11
11
3
Nada MATIC
10
2
4
0
Xiaodan GU
11
11
9
11
3
Borislava PERIC-RANKOVIC
5
0
11
8
1
Table 3   Youtube
Women | Team | Class 4
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
0 : 2
Group A
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
9
11
7
6
1
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
11
6
11
11
3
Biljana UBOVIC
11
5
11
10
12
2
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
9
11
7
12
14
3
Table 5   Youtube
Women | Team | Class 5
Bian ZHANG
Miao ZHANG
Jiamin PAN
1 : 2
Group A
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
Bian ZHANG
Miao ZHANG
12
7
10
0
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
14
11
12
3
Bian ZHANG
11
11
10
9
11
3
Caroline Odaia TABIB
6
6
12
11
6
2
Jiamin PAN
8
9
6
0
Anna-carin AHLQUIST
11
11
11
3
Table 6   Youtube
Women | Team | Class 5
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
Fei GUO
2 : 0
Final
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
11
11
11
3
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
5
7
3
0
Panfeng FENG
11
11
11
3
Colin JUDGE
3
4
3
0
Table 7   Youtube
Men | Team | Class 3
Abdullah OZTURK
Nesim TURAN
Suleyman VURAL
1 : 2
Final
Young-gun KIM
Jung-gil KIM
Abdullah OZTURK
Nesim TURAN
7
8
12
6
1
Young-gun KIM
Jung-gil KIM
11
11
10
11
3
Abdullah OZTURK
7
11
12
12
11
3
Young-gun KIM
11
7
10
14
5
2
Nesim TURAN
1
6
9
0
Jung-gil KIM
11
11
11
3
Table 8   Youtube
Men | Team | Class 4
Thomas SCHMIDBERGER
Valentin BAUS
2 : 0
Final
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
Sebastian Brandal VEGSUND
Thomas SCHMIDBERGER
Valentin BAUS
11
11
15
3
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
9
7
13
0
Thomas SCHMIDBERGER
11
11
11
3
Tommy URHAUG
9
4
6
0
Table 9   Youtube
Men | Team | Class 5
Filip RADOVIC
Kim DAYBELL
0 : 2
Final
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
Filip RADOVIC
Kim DAYBELL
11
9
7
11
11
2
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
6
11
11
5
13
3
Filip RADOVIC
8
11
11
9
8
2
Gilles DE LA BOURDONNAYE
11
9
5
11
11
3
Table 10   Youtube
Men | Team | Class 10
Danielle RAUEN
Jennyfer MARQUES PARINOS
2 : 0
Group A
Olga KOMLEVA / GORSHKALEVA
Megumi ISHIKAWA
Danielle RAUEN
Jennyfer MARQUES PARINOS
11
11
11
3
Olga KOMLEVA / GORSHKALEVA
Megumi ISHIKAWA
4
7
6
0
Jennyfer MARQUES PARINOS
11
11
11
3
Megumi ISHIKAWA
5
7
7
0
Table 11   Youtube
Women | Team | Class 9
Guiyan XIONG
Meng LIU
2 : 0
Group A
Karolina PEK
Malgorzata JANKOWSKA
Guiyan XIONG
Meng LIU
8
11
9
11
13
3
Karolina PEK
Malgorzata JANKOWSKA
11
8
11
3
11
2
Guiyan XIONG
11
11
11
3
Malgorzata JANKOWSKA
4
2
3
0
Table 12   Youtube
Women | Team | Class 9
Florian VAN ACKER
Peter PALOS
2 : 0
Final
Takeshi TAKEMORI
Koya KATO
Florian VAN ACKER
Peter PALOS
7
11
11
8
11
3
Takeshi TAKEMORI
Koya KATO
11
5
5
11
8
2
Peter PALOS
11
11
12
3
Takeshi TAKEMORI
6
7
10
0
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 11
Emil ANDERSSON
Daniel Sune Stefan GUSTAFSSON
0 : 2
Final
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
Emil ANDERSSON
Daniel Sune Stefan GUSTAFSSON
12
9
7
11
7
2
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
10
11
11
9
11
3
Emil ANDERSSON
7
11
9
11
5
2
Koyo IWABUCHI
11
8
11
8
11
3
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 9
Neslihan KAVAS
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
1 : 2
Final
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
Chunxiao HOU
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
8
11
10
13
9
2
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
11
7
12
11
11
3
Merve DEMIR
11
3
11
11
3
Xiaojing ZHAO
7
11
7
9
1
Ümran ERTIS
8
11
9
6
1
Lei FAN
11
5
11
11
3
Table 17   Youtube
Women | Team | Class 10
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
Maksym NIKOLENKO
0 : 2
Final
Shuai ZHAO
Chao Qun YE
Weinan PENG
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
11
7
11
8
5
2
Shuai ZHAO
Weinan PENG
7
11
5
11
11
3
Viktor DIDUKH
11
7
9
12
1
Shuai ZHAO
5
11
11
14
3
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 8
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
2 : 0
Top4
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
13
11
4
11
3
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
11
9
11
7
1
Hyeon Uk KIM
11
11
11
3
Alan Rene Jean PAPIRER
9
6
9
0
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 1
Endre MAJOR
Dmitry LAVROV
1 : 2
Top4
KiWon NAM
Sung PARK
Endre MAJOR
Dmitry LAVROV
3
9
12
12
14
3
KiWon NAM
Sung PARK
11
11
10
10
12
2
Endre MAJOR
4
9
11
0
Sung PARK
11
11
13
3
Dmitry LAVROV
8
4
9
0
KiWon NAM
11
11
11
3
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 1
Juan XUE
Qian LI
Zhonghui YANG
2 : 1
Top4
Andela MUZINIC
Helena DRETAR
Juan XUE
Qian LI
11
11
8
7
11
3
Andela MUZINIC
Helena DRETAR
4
7
11
11
8
2
Juan XUE
15
9
7
0
Andela MUZINIC
17
11
11
3
Qian LI
11
11
11
3
Helena DRETAR
2
6
7
0
Table 3   Youtube
Women | Team | Class 3
Nergiz ALTINTAS
Hatice DUMAN
1 : 2
Top4
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
Nergiz ALTINTAS
Hatice DUMAN
11
5
2
5
1
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
7
11
11
11
3
Hatice DUMAN
11
16
6
11
3
Mi Gyu LEE
8
14
11
9
1
Nergiz ALTINTAS
7
8
4
0
Jiyu YOON
11
11
11
3
Table 4   Youtube
Women | Team | Class 3
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
2 : 1
Group A
Femke COBBEN
Janina SOMMER
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
11
7
11
11
3
Femke COBBEN
Janina SOMMER
3
11
8
8
1
Maria Costanza GARRONE
6
11
6
0
Femke COBBEN
11
13
11
3
Florence GOSSIAUX - SIREAU
12
11
11
3
Janina SOMMER
10
2
6
0
Table 6   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
2 : 1
Group A
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
11
11
11
3
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
3
1
2
0
Jing LIU
11
11
7
13
3
2
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
6
5
11
15
11
3
Nadejda PUSHPASHEVA
11
11
11
3
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
3
9
2
0
Table 7   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Fabien LAMIRAULT
Stephane MOLLIENS
2 : 1
Top4
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
Fabien LAMIRAULT
Stephane MOLLIENS
9
11
11
11
3
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
11
5
7
9
1
Stephane MOLLIENS
10
11
6
12
6
2
Tomasz JAKIMCZUK
12
5
11
10
11
3
Fabien LAMIRAULT
6
11
11
11
3
Rafal CZUPER
11
6
4
6
1
Table 8   Youtube
Men | Team | Class 2
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
2 : 1
Top4
Iker SASTRE
Miguel TOLEDO
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
11
7
12
8
1
Iker SASTRE
Miguel TOLEDO
9
11
14
11
3
Martin LUDROVSKY
12
11
11
3
Iker SASTRE
10
7
9
0
Jan RIAPOS
6
11
11
11
3
Miguel TOLEDO
11
5
6
6
1
Table 9   Youtube
Men | Team | Class 2
Kubra KORKUT
Bente HARENBERG
2 : 0
Group A
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
Kubra KORKUT
Bente HARENBERG
11
9
11
11
3
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
3
11
4
9
1
Kubra KORKUT
11
11
11
3
Caisa STADLER
1
3
4
0
Table 11   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
0 : 2
Group A
Maryna LYTOVCHENKO
Gabriela CONSTANTIN
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
5
10
11
8
1
Maryna LYTOVCHENKO
Gabriela CONSTANTIN
11
12
7
11
3
Maliak ALIEVA
5
5
11
4
1
Maryna LYTOVCHENKO
11
11
6
11
3
Table 12   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Elena PROKOFEVA
Anzhelika KOSACHEVA
2 : 0
Top4
Krystyna Maria LYSIAK
Dorota NOWACKA
Elena PROKOFEVA
Anzhelika KOSACHEVA
10
11
11
11
3
Krystyna Maria LYSIAK
Dorota NOWACKA
12
9
4
5
1
Anzhelika KOSACHEVA
8
11
11
8
11
3
Dorota NOWACKA
11
7
9
11
5
2
Table 13   Youtube
Women | Team | Class 11
Natalya KOSMINA
Maria GALKINA
0 : 2
Top4
Kanami FURUKAWA
Sayuri MIO
Natalya KOSMINA
Maria GALKINA
7
8
9
0
Kanami FURUKAWA
Sayuri MIO
11
11
11
3
Maria GALKINA
11
11
7
4
17
2
Sayuri MIO
5
4
11
11
19
3
Table 14   Youtube
Women | Team | Class 11
Jingdian MAO
Wenjuan HUANG
Guiying LI
2 : 0
Top4
Victoriya SAFONOVA
Elena LITVINENKO
Jingdian MAO
Wenjuan HUANG
11
11
11
3
Victoriya SAFONOVA
Elena LITVINENKO
5
8
5
0
Jingdian MAO
11
6
11
12
3
Victoriya SAFONOVA
9
11
3
10
1
Table 15   Youtube
Women | Team | Class 8
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
2 : 1
Top4
Aida DAHLEN
Merethe TVEITEN
Nora KORNELIUSSEN
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
6
9
4
0
Aida DAHLEN
Nora KORNELIUSSEN
11
11
11
3
Juliane WOLF
11
1
8
11
11
3
Aida DAHLEN
9
11
11
7
9
2
Stephanie GREBE
11
11
11
3
Nora KORNELIUSSEN
5
9
2
0
Table 16   Youtube
Women | Team | Class 8
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
1 : 2
Top4
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
5
11
12
8
11
3
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
11
4
10
11
9
2
Se Ho LEE
11
8
4
7
1
Matteo PARENZAN
1
11
11
11
3
Hong Kyu PARK
11
7
15
3
1
Bobi SIMION
6
11
17
11
3
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 6
Matias Nicolas PINO LORCA
Cristian DETTONI
0 : 2
Top4
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
Matias Nicolas PINO LORCA
Cristian DETTONI
11
10
7
2
1
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
6
12
11
11
3
Matias Nicolas PINO LORCA
9
11
6
11
9
2
Jiaxin HUANG
11
8
11
8
11
3
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 6
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
Alberto SEOANE ALCAZAR
2 : 1
Top4
Israel PEREIRA STROH
Paulo Sergio SALMIN FILHO
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
10
14
14
9
6
2
Israel PEREIRA STROH
Paulo Sergio SALMIN FILHO
12
12
12
11
11
3
Alvaro VALERA
11
11
6
11
3
Paulo Sergio SALMIN FILHO
4
5
11
9
1
Jordi MORALES
12
11
10
11
3
Israel PEREIRA STROH
10
7
12
8
1
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 7
William John BAYLEY
Jochen WOLLMERT
1 : 2
Top4
Shuo YAN
Keli LIAO
William John BAYLEY
Jochen WOLLMERT
11
6
11
9
5
2
Shuo YAN
Keli LIAO
9
11
7
11
11
3
William John BAYLEY
11
12
11
3
Keli LIAO
1
10
5
0
Jochen WOLLMERT
2
5
5
0
Shuo YAN
11
11
11
3
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 7
Thomas SCHMIDBERGER
Valentin BAUS
2 : 1
Top4
Maxime THOMAS
Alexandre DELARQUE
Nicolas SAVANT-AIRA
11
7
11
11
3
5
11
4
7
1
11
10
9
11
8
2
9
12
11
7
11
3
11
11
11
3
6
4
6
0
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 5
Ningning CAO
Dashun ZHAN
Yanping SHI
0 : 2
Top4
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
Sebastian Brandal VEGSUND
Dashun ZHAN
Yanping SHI
11
5
3
12
7
2
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
7
11
11
10
11
3
Dashun ZHAN
8
5
11
0
Jack HUNTER SPIVEY
11
11
13
3
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 5
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
Fei GUO
2 : 0
Top4
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
11
11
11
3
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
9
4
8
0
Panfeng FENG
11
11
11
3
Mariusz CZERWINSKI
5
7
5
0
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 3
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
2 : 1
Top4
Vasyl PETRUNIV
Oleksandr YEZYK
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
8
5
11
7
1
Vasyl PETRUNIV
Oleksandr YEZYK
11
11
7
11
3
Jenson VAN EMBURGH
11
7
4
11
11
3
Vasyl PETRUNIV
8
11
11
8
7
2
Colin JUDGE
11
11
11
3
Oleksandr YEZYK
7
7
6
0
Table 4   Youtube
Men | Team | Class 3
Abdullah OZTURK
Nesim TURAN
Suleyman VURAL
2 : 1
Top4
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
Abdullah OZTURK
Nesim TURAN
11
11
11
3
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
8
7
5
0
Suleyman VURAL
11
6
10
11
7
2
Krszysztof ZYLKA
9
11
12
3
11
3
Abdullah OZTURK
11
11
11
3
Rafal LIS
7
4
8
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 4
Yan ZHANG
Xingyuan GUO
1 : 2
Top4
Young-gun KIM
Jung-gil KIM
5
8
9
0
11
11
11
3
11
12
11
3
4
10
8
0
11
8
11
9
7
2
6
11
7
11
11
3
Table 6   Youtube
Men | Team | Class 4
Ying ZHOU
Xiaodan GU
2 : 0
Top4
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
Ying ZHOU
Xiaodan GU
9
11
11
11
3
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
11
9
8
8
1
Ying ZHOU
11
11
11
3
Susan GILROY
8
6
7
0
Table 7   Youtube
Women | Team | Class 4
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
0 : 2
Top4
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
4
8
11
9
1
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
11
11
2
11
3
Irem OLUK
5
5
10
0
Borislava PERIC-RANKOVIC
11
11
12
3
Table 8   Youtube
Women | Team | Class 4
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
2 : 0
Group A
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
7
12
11
11
3
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
11
10
4
4
1
Caroline Odaia TABIB
11
12
11
3
Biljana UBOVIC
7
10
8
0
Table 9   Youtube
Women | Team | Class 5
Bian ZHANG
Miao ZHANG
Jiamin PAN
2 : 0
Group A
Young A JUNG
Oejeong KANG
Bian ZHANG
Miao ZHANG
11
11
11
3
Young A JUNG
Oejeong KANG
7
7
8
0
Bian ZHANG
3
11
11
11
3
Oejeong KANG
11
7
3
3
1
Table 10   Youtube
Women | Team | Class 5
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
Maksym NIKOLENKO
2 : 0
Top4
Ross William WILSON
Aaron MC KIBBIN
Billy SHILTON
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
12
11
11
3
Aaron MC KIBBIN
Billy SHILTON
10
7
6
0
Viktor DIDUKH
11
9
11
11
3
Billy SHILTON
9
11
4
6
1
Table 11   Youtube
Men | Team | Class 8
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
1 : 2
Top4
Shuai ZHAO
Chao Qun YE
Weinan PENG
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
10
8
4
0
Shuai ZHAO
Weinan PENG
12
11
11
3
Richard CSEJTEY
11
10
11
11
3
Shuai ZHAO
5
12
7
8
1
Marc Philippe LEDOUX
4
9
4
0
Weinan PENG
11
11
11
3
Table 12   Youtube
Men | Team | Class 8
Filip RADOVIC
Kim DAYBELL
2 : 0
Top4
Mohamed Amine KALEM
Lorenzo CORDUA
Filip RADOVIC
Kim DAYBELL
17
11
16
3
Mohamed Amine KALEM
Lorenzo CORDUA
15
8
14
0
Filip RADOVIC
9
12
14
11
3
Lorenzo CORDUA
11
10
12
9
1
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 10
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
2 : 1
Top4
Jose Manuel RUIZ REYES
Juan Bautista PEREZ GONZALEZ
Jorge CARDONA
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
8
10
11
11
11
3
Jose Manuel RUIZ REYES
Jorge CARDONA
11
12
9
7
8
2
Gilles DE LA BOURDONNAYE
11
11
6
11
6
2
Juan Bautista PEREZ GONZALEZ
3
9
11
13
11
3
Mateo BOHEAS
11
9
11
11
3
Jorge CARDONA
3
11
9
9
1
Table 14   Youtube
Men | Team | Class 10
Florian VAN ACKER
Peter PALOS
2 : 1
Top4
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
Florian VAN ACKER
Peter PALOS
9
7
8
0
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
11
11
11
3
Peter PALOS
11
3
11
11
3
Eduardo CUESTA MARTINEZ
5
11
3
8
1
Florian VAN ACKER
11
11
11
3
Oscar PONCE ROMERO
2
6
5
0
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 11
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
0 : 2
Top4
Takeshi TAKEMORI
Koya KATO
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
11
7
11
6
9
2
Takeshi TAKEMORI
Koya KATO
6
11
8
11
11
3
Garip OLCAS
9
8
5
0
Koya KATO
11
11
11
3
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 11
Emil ANDERSSON
Daniel Sune Stefan GUSTAFSSON
2 : 1
Top4
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
Emil ANDERSSON
Daniel Sune Stefan GUSTAFSSON
6
6
3
0
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
11
11
11
3
9
11
13
6
11
3
11
8
11
11
6
2
11
11
11
3
7
1
6
0
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 9
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
2 : 1
Top4
Ashley Facey THOMPSON
Joshua STACEY
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
11
2
11
12
11
2
Ashley Facey THOMPSON
Joshua STACEY
5
11
9
14
13
3
Koyo IWABUCHI
7
11
11
12
3
Joshua STACEY
11
7
3
10
1
Nobuyuki SUZUKI
11
7
11
11
3
Ashley Facey THOMPSON
2
11
9
9
1
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 9
Neslihan KAVAS
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
2 : 1
Top4
Sophie Amanda WALLOE
Thea Amalie NIELSEN
13
11
11
3
11
8
7
0
7
5
11
4
1
11
11
6
11
3
12
11
11
3
10
7
2
0
Table 19   Youtube
Women | Team | Class 10
Nozomi TAKEUCHI
Yasuko KUDO
0 : 2
Top4
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
Chunxiao HOU
11
1
5
0
13
11
11
3
4
8
11
9
1
11
11
8
11
3
Table 20   Youtube
Women | Team | Class 10
10 May
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
2 : 0
Top8
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
Martin ZVOLANEK
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
14
9
11
11
3
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
Martin ZVOLANEK
12
11
7
5
1
Tomasz JAKIMCZUK
6
11
11
11
3
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
11
2
5
7
1
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 2
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
2 : 1
Top8
Jin Cheol PARK
Sang Gu JEONG
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
7
4
11
11
8
2
Jin Cheol PARK
Sang Gu JEONG
11
11
9
4
11
3
Martin LUDROVSKY
14
11
7
11
3
Jin Cheol PARK
12
8
11
3
1
Jan RIAPOS
9
8
11
11
13
3
Sang Gu JEONG
11
11
6
4
11
2
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 2
Peter MIHALIK
Boris TRAVNICEK
Andrej MESZAROSZ
1 : 2
Top8
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
Peter MIHALIK
Boris TRAVNICEK
11
6
11
10
1
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
13
11
7
12
3
Boris TRAVNICEK
11
12
11
3
Rafal LIS
8
10
9
0
Peter MIHALIK
9
11
4
6
1
Krszysztof ZYLKA
11
6
11
11
3
Table 7   Youtube
Men | Team | Class 4
Yan ZHANG
Xingyuan GUO
2 : 0
Top8
Francisco Javier LOPEZ SAYAGO
Miguel RODRIGUES-MARTINEZ
Roberto Eder RODRIGUEZ
Yan ZHANG
Xingyuan GUO
11
11
11
3
Francisco Javier LOPEZ SAYAGO
Miguel RODRIGUES-MARTINEZ
3
6
6
0
Xingyuan GUO
11
11
8
11
3
Francisco Javier LOPEZ SAYAGO
6
8
11
8
1
Table 8   Youtube
Men | Team | Class 4
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
Alberto SEOANE ALCAZAR
2 : 0
Top8
Maksym Hubert CHUDZICKI
Michal DEIGSLER
Alvaro VALERA
Jordi MORALES
11
9
11
11
3
Maksym Hubert CHUDZICKI
Michal DEIGSLER
8
11
4
7
1
Alvaro VALERA
11
11
11
3
Maksym Hubert CHUDZICKI
6
7
9
0
Table 10   Youtube
Men | Team | Class 7
Katsuyoshi YAGI
Masachika INOUE
0 : 2
Top8
Israel PEREIRA STROH
Paulo Sergio SALMIN FILHO
Katsuyoshi YAGI
Masachika INOUE
9
11
6
6
1
Israel PEREIRA STROH
Paulo Sergio SALMIN FILHO
11
8
11
11
3
Masachika INOUE
3
11
3
11
7
2
Paulo Sergio SALMIN FILHO
11
3
11
5
11
3
Table 11   Youtube
Men | Team | Class 7
William John BAYLEY
Jochen WOLLMERT
2 : 0
Top8
Peter ROSENMEIER
Henrik Korndahl BRAMMER
Rasmus Damkjeer HANSEN
William John BAYLEY
Jochen WOLLMERT
11
11
7
11
3
Peter ROSENMEIER
Henrik Korndahl BRAMMER
9
4
11
6
1
Jochen WOLLMERT
11
9
11
11
3
Henrik Korndahl BRAMMER
7
11
8
3
1
Table 12   Youtube
Men | Team | Class 7
Ming LEE
Silu CHEN
0 : 2
Top8
Shuo YAN
Keli LIAO
Ming LEE
Silu CHEN
6
11
11
6
8
2
Shuo YAN
Keli LIAO
11
5
9
11
11
3
Ming LEE
11
7
11
10
9
2
Shuo YAN
8
11
8
12
11
3
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 7
Kyuyoung JEONG
Chang Gi KIM
0 : 2
Top8
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
Kyuyoung JEONG
Chang Gi KIM
9
11
11
11
4
2
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
11
8
8
13
11
3
Chang Gi KIM
11
5
8
7
1
Eduardo CUESTA MARTINEZ
8
11
11
11
3
Table 14   Youtube
Men | Team | Class 11
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
2 : 0
Top8
Takashi TAKEDA
Toshiya TAKAHASHI
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
11
11
11
3
Takashi TAKEDA
Toshiya TAKAHASHI
3
1
4
0
Samuel Philip VON EINEM
11
11
11
3
Toshiya TAKAHASHI
7
2
5
0
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 11
Dezso BERECZKI
Chao Ming CHEE
0 : 2
Top8
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
Dezso BERECZKI
Chao Ming CHEE
8
8
7
0
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
11
11
11
3
Dezso BERECZKI
12
13
4
11
1
Yi Qing ZHAO
10
15
11
13
3
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 9
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
2 : 0
Top8
Esa MIETTINEN
Aviv GORDON
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
12
7
13
11
3
Esa MIETTINEN
Aviv GORDON
10
11
11
9
1
Koyo IWABUCHI
6
7
11
11
11
3
Esa MIETTINEN
11
11
4
4
7
2
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 9
Georgios MOUCHTHIS
Marios Kanellis CHATZIKYRIAKOS
0 : 2
Top8
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
Georgios MOUCHTHIS
Marios Kanellis CHATZIKYRIAKOS
6
5
7
0
Bobi SIMION
Matteo PARENZAN
11
11
11
3
Marios Kanellis CHATZIKYRIAKOS
3
6
13
7
1
Bobi SIMION
11
11
11
11
3
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 6
Matias Nicolas PINO LORCA
Cristian DETTONI
2 : 0
Top8
Michael Robert Oskar AZULAY
Peter MOLANDER
Matias Nicolas PINO LORCA
Cristian DETTONI
11
8
11
11
3
Michael Robert Oskar AZULAY
Peter MOLANDER
1
11
4
6
1
Cristian DETTONI
11
11
11
3
Peter MOLANDER
5
7
5
0
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 6
Valentin KNEUSS
Kazuki SHICHINO
0 : 2
Top8
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
Valentin KNEUSS
Kazuki SHICHINO
5
11
11
7
1
Jiaxin HUANG
Chao   CHEN
11
9
13
11
3
Kazuki SHICHINO
3
2
7
0
Jiaxin HUANG
11
11
11
3
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 6
Thomas SCHMIDBERGER
Valentin BAUS
2 : 1
Top8
Ali OZTURK
Hamza CALISKAN
Thomas SCHMIDBERGER
Valentin BAUS
8
11
6
0
Ali OZTURK
Hamza CALISKAN
11
13
11
3
Valentin BAUS
11
12
10
11
3
Hamza CALISKAN
8
10
12
9
1
Thomas SCHMIDBERGER
10
11
11
11
3
Ali OZTURK
12
8
2
8
1
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 5
Gabriel COPOLA
Elias Isaac Esteban ROMERO
Mauro DEPERGOLA
1 : 2
Top8
Maxime THOMAS
Alexandre DELARQUE
Nicolas SAVANT-AIRA
Elias Isaac Esteban ROMERO
Mauro DEPERGOLA
12
7
11
11
3
Alexandre DELARQUE
Nicolas SAVANT-AIRA
10
11
9
9
1
Elias Isaac Esteban ROMERO
7
7
3
0
Maxime THOMAS
11
11
11
3
Mauro DEPERGOLA
5
15
6
0
Nicolas SAVANT-AIRA
11
17
11
3
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 5
Ningning CAO
Dashun ZHAN
Yanping SHI
2 : 0
Top8
Ki-young KIM
Kyung Young KIM
11
11
12
7
11
3
9
8
14
11
5
2
4
11
14
6
11
3
11
9
12
11
4
2
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 5
Mitar PALIKUCA
Milan ZELEN
0 : 2
Top8
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
Sebastian Brandal VEGSUND
Mitar PALIKUCA
Milan ZELEN
2
10
6
0
Tommy URHAUG
Jack HUNTER SPIVEY
11
12
11
3
Mitar PALIKUCA
15
5
8
0
Tommy URHAUG
17
11
11
3
Table 4   Youtube
Men | Team | Class 5
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
Fei GUO
2 : 1
Top8
Vladimir TOPORKOV
Shinichi YOSHIDA
Panfeng FENG
Xiang ZHAI
13
11
11
3
Vladimir TOPORKOV
Shinichi YOSHIDA
11
5
7
0
Fei GUO
5
13
3
11
7
2
Shinichi YOSHIDA
11
11
11
9
11
3
Panfeng FENG
11
11
11
3
Vladimir TOPORKOV
9
7
6
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 3
Youngbok BAEK
Hangsueng LIM
1 : 2
Top8
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
Youngbok BAEK
Hangsueng LIM
3
6
6
0
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
11
11
11
3
Hangsueng LIM
8
12
11
15
12
4
Mariusz CZERWINSKI
11
10
4
13
10
1
Youngbok BAEK
8
6
6
0
Maciej NALEPKA
11
11
11
3
Table 6   Youtube
Men | Team | Class 3
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
2 : 0
Top8
Jeong Seok KIM
Jin-sung KIM
11
11
11
3
5
4
8
0
11
11
11
11
3
7
13
5
8
1
Table 7   Youtube
Men | Team | Class 3
Sylvain NOEL
Francois GEULJANS
Yann GUILHEM
0 : 2
Top8
Vasyl PETRUNIV
Oleksandr YEZYK
5
7
10
0
11
11
12
3
11
10
6
0
13
12
11
3
Table 9   Youtube
Men | Team | Class 3
Neslihan KAVAS
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
2 : 0
Group A
Iryna SHYNKAROVA
Marharyta SALTANOVSKA
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
7
11
12
11
3
Iryna SHYNKAROVA
Marharyta SALTANOVSKA
11
5
10
4
1
Merve DEMIR
11
11
11
3
Marharyta SALTANOVSKA
2
5
2
0
Table 10   Youtube
Women | Team | Class 10
Nozomi TAKEUCHI
Yasuko KUDO
2 : 0
Group A
Marlene REEG
Bettina BICSAK
Nozomi TAKEUCHI
Yasuko KUDO
11
11
12
3
Marlene REEG
Bettina BICSAK
6
3
10
0
Nozomi TAKEUCHI
11
8
11
11
3
Marlene REEG
8
11
6
7
1
Table 11   Youtube
Women | Team | Class 10
Sophie Amanda WALLOE
Thea Amalie NIELSEN
2 : 1
Group B
Anja HANDEN
Smilla Agnes Linnea SAND
Sophie Amanda WALLOE
Thea Amalie NIELSEN
11
12
11
3
Anja HANDEN
Smilla Agnes Linnea SAND
8
10
2
0
Thea Amalie NIELSEN
11
11
8
9
1
Anja HANDEN
4
13
11
11
3
Sophie Amanda WALLOE
11
11
11
3
Smilla Agnes Linnea SAND
8
1
4
0
Table 12   Youtube
Women | Team | Class 10
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
Chunxiao HOU
2 : 0
Group B
Ioana- Monica TEPELEA
Tabita VULTURAR
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
11
11
11
3
Ioana- Monica TEPELEA
Tabita VULTURAR
8
6
5
0
Lei FAN
11
11
11
3
Tabita VULTURAR
4
2
2
0
Table 13   Youtube
Women | Team | Class 10
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
Maksym NIKOLENKO
2 : 0
Top8
Zeev GLICKMAN
Danny BOBROV
Alejandro PEREZ
Viktor DIDUKH
Ivan MAI
9
11
11
11
3
Zeev GLICKMAN
Alejandro PEREZ
11
5
5
9
1
Maksym NIKOLENKO
12
11
11
3
Alejandro PEREZ
10
4
2
0
Table 14   Youtube
Men | Team | Class 8
Marcin SKRZYNECKI
Piotr GRUDZIEN
0 : 2
Top8
Ross William WILSON
Aaron MC KIBBIN
Billy SHILTON
6
11
11
9
6
2
11
7
4
11
11
3
11
9
9
11
7
2
6
11
11
9
11
3
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 8
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
2 : 0
Top8
Andras CSONKA
Gyula Istvan ZBORAI
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
9
11
11
9
11
3
Andras CSONKA
Gyula Istvan ZBORAI
11
9
9
11
9
2
Marc Philippe LEDOUX
11
4
15
11
3
Andras CSONKA
4
11
13
8
1
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 8
Aleksei SAUNIN
Roman VAKARASH
0 : 2
Top8
Shuai ZHAO
Chao Qun YE
Weinan PENG
Aleksei SAUNIN
Roman VAKARASH
5
9
3
0
Chao Qun YE
Weinan PENG
11
11
11
3
Roman VAKARASH
9
5
9
0
Weinan PENG
11
11
11
3
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 8
David Paul WETHERILL
Paul Arif KARABARDAK
Martin Robert PERRY
0 : 2
Top8
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
David Paul WETHERILL
Paul Arif KARABARDAK
13
12
8
8
2
2
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
11
10
11
11
11
3
Martin Robert PERRY
7
7
6
0
Se Ho LEE
11
11
11
3
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 6
Mohamed Amine KALEM
Lorenzo CORDUA
2 : 1
Top8
Hao LIAN
Shubo MAO
Weijie KONG
9
3
11
0
11
11
13
3
11
11
11
3
3
4
5
0
13
11
11
11
3
15
7
8
3
1
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 10
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
2 : 0
Top8
Nariaki KAKITA
Naoya NAGASHITA
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
11
11
14
11
3
Nariaki KAKITA
Naoya NAGASHITA
7
8
16
7
1
Gilles DE LA BOURDONNAYE
11
11
10
7
11
3
Nariaki KAKITA
8
8
12
11
8
2
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 10
Federico FALCO
Andrea BORGATO
1 : 2
Group A
Endre MAJOR
Dmitry LAVROV
Federico FALCO
Andrea BORGATO
11
11
5
8
10
2
Endre MAJOR
Dmitry LAVROV
7
9
11
11
12
3
Andrea BORGATO
11
11
11
3
Dmitry LAVROV
1
6
5
0
Federico FALCO
11
8
9
11
1
Endre MAJOR
9
11
11
13
3
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 1
Robert DAVIES
Thomas MATTHEWS
Paul DAVIES
0 : 2
Group B
Fernando Emanuel EBERHARDT
Timo Kalevi NATUNEN
Thomas MATTHEWS
Paul DAVIES
6
6
11
11
7
2
Fernando Emanuel EBERHARDT
Timo Kalevi NATUNEN
11
11
9
7
11
3
Paul DAVIES
0
0
0
0
Timo Kalevi NATUNEN
0
11
11
3
Paul DAVIES (GBR) did not come to play (WO).
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 1
KiWon NAM
Sung PARK
2 : 0
Group B
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
KiWon NAM
Sung PARK
11
11
11
3
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
5
3
9
0
Sung PARK
11
11
11
3
Alan Rene Jean PAPIRER
6
6
6
0
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 1
Nergiz ALTINTAS
Hatice DUMAN
2 : 0
Group A
Giada ROSSI
Michela BRUNELLI
Nergiz ALTINTAS
Hatice DUMAN
11
15
11
3
Giada ROSSI
Michela BRUNELLI
8
13
6
0
Hatice DUMAN
11
7
11
11
3
Michela BRUNELLI
7
11
5
4
1
Table 4   Youtube
Women | Team | Class 3
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
2 : 0
Group B
Sanja MIJATOVIC
Ana PRVULOVIC
Jiyu YOON
Mi Gyu LEE
11
11
11
3
Sanja MIJATOVIC
Ana PRVULOVIC
5
7
8
0
Mi Gyu LEE
11
11
11
3
Ana PRVULOVIC
3
8
6
0
Table 5   Youtube
Women | Team | Class 3
Andela MUZINIC
Helena DRETAR
2 : 0
Group B
Isabelle LAFAYE
Fanny BERTRAND
Andela MUZINIC
Helena DRETAR
11
9
11
11
3
Isabelle LAFAYE
Fanny BERTRAND
4
11
5
9
1
Andela MUZINIC
11
11
9
11
3
Fanny BERTRAND
7
6
11
7
1
Table 6   Youtube
Women | Team | Class 3
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
2 : 0
Group A
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
11
7
11
11
3
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
9
11
9
6
1
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
11
11
11
3
Anna Victoria PASANEN
4
6
5
0
Table 7   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
2 : 0
Group A
Femke COBBEN
Janina SOMMER
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
12
11
11
3
Femke COBBEN
Janina SOMMER
10
2
3
0
Nadejda PUSHPASHEVA
8
11
9
11
11
3
Femke COBBEN
11
6
11
4
8
2
Table 8   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Young A JUNG
Oejeong KANG
2 : 0
Group A
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
Young A JUNG
Oejeong KANG
11
12
11
3
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
7
10
7
0
Young A JUNG
13
11
11
3
Manuela GUAPI GUZMAN
11
6
6
0
Table 9   Youtube
Women | Team | Class 5
Bian ZHANG
Miao ZHANG
Jiamin PAN
2 : 0
Group A
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
Bian ZHANG
Jiamin PAN
7
11
11
11
3
Zorica POPADIC
Biljana UBOVIC
11
7
6
8
1
Bian ZHANG
11
11
11
3
Zorica POPADIC
4
2
5
0
Table 10   Youtube
Women | Team | Class 5
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
2 : 0
Group A
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
Raisa CHEBANIKA
Maliak ALIEVA
11
11
11
3
Emelie ENDRE
Caisa STADLER
8
8
8
0
Raisa CHEBANIKA
11
11
11
3
Emelie ENDRE
6
3
3
0
Table 11   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Natalya KOSMINA
Maria GALKINA
1 : 2
Group A
Maki ITO
Nanako HAZEYAMA
Natalya KOSMINA
Maria GALKINA
9
11
10
11
10
2
Maki ITO
Nanako HAZEYAMA
11
8
12
6
12
3
Maria GALKINA
11
11
11
3
Nanako HAZEYAMA
9
6
9
0
Natalya KOSMINA
11
10
12
9
9
2
Maki ITO
1
12
10
11
11
3
Table 12   Youtube
Women | Team | Class 11
Krystyna Maria LYSIAK
Dorota NOWACKA
2 : 1
Group B
Denisa MACUROVA
Jana FEIXOVA
Krystyna Maria LYSIAK
Dorota NOWACKA
11
11
11
3
Denisa MACUROVA
Jana FEIXOVA
6
4
2
0
Dorota NOWACKA
11
9
11
8
7
2
Denisa MACUROVA
5
11
4
11
11
3
Krystyna Maria LYSIAK
11
11
11
3
Jana FEIXOVA
1
2
5
0
Table 13   Youtube
Women | Team | Class 11
Kanami FURUKAWA
Sayuri MIO
2 : 1
Group B
Sumeyra TURK
Ebru ACER
Kanami FURUKAWA
Sayuri MIO
11
15
5
14
7
2
Sumeyra TURK
Ebru ACER
6
13
11
16
11
3
Sayuri MIO
11
5
11
11
11
3
Sumeyra TURK
13
11
4
4
5
2
Kanami FURUKAWA
11
12
11
3
Ebru ACER
8
10
3
0
Table 14   Youtube
Women | Team | Class 11
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
2 : 1
Group A
Dajana JASTRZEBSKA
Katarzyna MARSZAL
Juliane WOLF
Stephanie GREBE
11
8
11
4
6
2
Dajana JASTRZEBSKA
Katarzyna MARSZAL
4
11
7
11
11
3
Juliane WOLF
11
11
11
11
3
Dajana JASTRZEBSKA
9
13
9
9
1
Stephanie GREBE
4
11
6
11
13
3
Katarzyna MARSZAL
11
7
11
4
11
2
Table 15   Youtube
Women | Team | Class 8
Thu KAMKASOMPHOU
Anne BARNEOUD
0 : 2
Group B
Aida DAHLEN
Merethe TVEITEN
Nora KORNELIUSSEN
Thu KAMKASOMPHOU
Anne BARNEOUD
7
8
6
0
Aida DAHLEN
Nora KORNELIUSSEN
11
11
11
3
Anne BARNEOUD
9
1
11
5
1
Aida DAHLEN
11
11
6
11
3
Table 16   Youtube
Women | Team | Class 8
Victoriya SAFONOVA
Elena LITVINENKO
2 : 0
Group B
Zsofia ARLOY
Yuri TOMONO
Victoriya SAFONOVA
Elena LITVINENKO
5
7
11
11
11
3
Zsofia ARLOY
Yuri TOMONO
11
11
8
6
5
2
Elena LITVINENKO
11
11
11
3
Yuri TOMONO
9
5
8
0
Table 17   Youtube
Women | Team | Class 8
Maryna LYTOVCHENKO
Gabriela CONSTANTIN
2 : 0
Group A
Felicity Lucy PICKARD
Milijana CIRKOVIC
Maryna LYTOVCHENKO
Gabriela CONSTANTIN
11
11
11
3
Felicity Lucy PICKARD
Milijana CIRKOVIC
4
5
6
0
Maryna LYTOVCHENKO
11
11
11
3
Milijana CIRKOVIC
2
2
6
0
Table 18   Youtube
Women | Team | Class 6 + 7
Francisco Javier LOPEZ SAYAGO
Miguel RODRIGUES-MARTINEZ
Roberto Eder RODRIGUEZ
2 : 0
Group A
Tomislav SPALJ
Shai SIADA
Francisco Javier LOPEZ SAYAGO
Miguel RODRIGUES-MARTINEZ
11
13
11
6
11
3
Tomislav SPALJ
Shai SIADA
5
15
5
11
9
2
Roberto Eder RODRIGUEZ
11
9
11
7
11
3
Shai SIADA
9
11
9
11
5
2
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 4
Young-gun KIM
Jung-gil KIM
2 : 0
Group B
Petru IFROSA
Ioan DIRLEA
Young-gun KIM
Jung-gil KIM
11
13
9
9
11
3
Petru IFROSA
Ioan DIRLEA
6
11
11
11
4
2
Young-gun KIM
11
11
11
3
Ioan DIRLEA
3
4
1
0
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 4
Peter MIHALIK
Boris TRAVNICEK
Andrej MESZAROSZ
2 : 1
Group B
Carl Alexander Mattias OHGREN
Bernt NORGREN
Peter MIHALIK
Boris TRAVNICEK
11
9
12
10
6
2
Carl Alexander Mattias OHGREN
Bernt NORGREN
6
11
10
12
11
3
Boris TRAVNICEK
11
5
11
11
3
Bernt NORGREN
4
11
7
9
1
Peter MIHALIK
10
11
10
13
11
3
Carl Alexander Mattias OHGREN
12
9
12
11
8
2
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 4
Yan ZHANG
Xingyuan GUO
2 : 0
Group C
Cristian Ivan GONZALEZ ASTETE
Maximiliano Nicolas RODRIGUEZ AVILA
Yan ZHANG
Xingyuan GUO
11
12
11
3
Cristian Ivan GONZALEZ ASTETE
Maximiliano Nicolas RODRIGUEZ AVILA
2
10
8
0
Yan ZHANG
12
11
11
3
Cristian Ivan GONZALEZ ASTETE
10
4
8
0
Table 4   Youtube
Men | Team | Class 4
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
2 : 1
Group C
Filip NACHAZEL
Jiri ZAK
Rafal LIS
Krszysztof ZYLKA
8
11
8
11
6
2
Filip NACHAZEL
Jiri ZAK
11
5
11
8
11
3
Rafal LIS
12
11
11
3
Jiri ZAK
10
9
7
0
Krszysztof ZYLKA
11
11
11
3
Filip NACHAZEL
7
2
8
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 4
Ying ZHOU
Xiaodan GU
2 : 0
Group A
Spomenka HABETINKOVA TOMIC
Slobodanka GURESIC
Ying ZHOU
Xiaodan GU
11
11
11
3
Spomenka HABETINKOVA TOMIC
Slobodanka GURESIC
4
2
7
0
Ying ZHOU
11
11
11
3
Spomenka HABETINKOVA TOMIC
5
6
1
0
Table 6   Youtube
Women | Team | Class 4
Aleksandra VASILEVA
Ekaterina POPOVA
0 : 2
Group A
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
Aleksandra VASILEVA
Ekaterina POPOVA
3
4
3
0
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
11
11
11
3
Ekaterina POPOVA
6
5
10
0
Irem OLUK
11
11
12
3
Table 7   Youtube
Women | Team | Class 4
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
2 : 0
Group B
Carlotta RAGAZZINI
Jelena SISIC
Helke KOLLER
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
11
11
11
3
Carlotta RAGAZZINI
Jelena SISIC
5
3
4
0
Borislava PERIC-RANKOVIC
11
11
11
3
Helke KOLLER
2
2
5
0
Table 8   Youtube
Women | Team | Class 4
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
2 : 0
Group B
Andreja DOLINAR
Barbara MEGLIC
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
11
11
9
7
11
3
Andreja DOLINAR
Barbara MEGLIC
6
8
11
11
6
2
Susan GILROY
11
9
11
11
3
Barbara MEGLIC
8
11
9
9
1
Table 9   Youtube
Women | Team | Class 4
Esa MIETTINEN
Aviv GORDON
2 : 0
Group A
Bart VAN DER ZANDEN
Andrianus Johannes VAN AMERONGEN
Esa MIETTINEN
Aviv GORDON
11
11
8
11
3
Bart VAN DER ZANDEN
Andrianus Johannes VAN AMERONGEN
7
7
11
5
1
Esa MIETTINEN
9
13
11
11
3
Andrianus Johannes VAN AMERONGEN
11
11
4
7
1
Table 10   Youtube
Men | Team | Class 9
Dezso BERECZKI
Chao Ming CHEE
2 : 0
Group B
Chi WONG
Ka LAM
Dezso BERECZKI
Chao Ming CHEE
11
6
11
7
11
3
Chi WONG
Ka LAM
7
11
7
11
9
2
Dezso BERECZKI
12
11
11
3
Ka LAM
10
9
7
0
Table 11   Youtube
Men | Team | Class 9
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
2 : 0
Group C
Yannik Klaus RUDDENKLAU
Laurenz FEHLING
Benjamin SANDER
Koyo IWABUCHI
Nobuyuki SUZUKI
11
11
11
3
Yannik Klaus RUDDENKLAU
Laurenz FEHLING
9
6
4
0
Koyo IWABUCHI
9
11
11
11
3
Yannik Klaus RUDDENKLAU
11
6
3
6
1
Table 12   Youtube
Men | Team | Class 9
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
2 : 0
Group C
Lev KATS
Hyeonggwon KIM
Yi Qing ZHAO
Yajie HAN
11
11
12
3
Lev KATS
Hyeonggwon KIM
9
2
10
0
Yi Qing ZHAO
11
11
11
3
Hyeonggwon KIM
2
8
4
0
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 9
Takashi TAKEDA
Toshiya TAKAHASHI
2 : 1
Group A
Marek CHYBINSKI
Damian FIRA
Takashi TAKEDA
Toshiya TAKAHASHI
14
11
13
3
Marek CHYBINSKI
Damian FIRA
12
9
11
0
Takashi TAKEDA
8
9
7
0
Marek CHYBINSKI
11
11
11
3
Toshiya TAKAHASHI
11
11
11
3
Damian FIRA
6
8
9
0
Table 14   Youtube
Men | Team | Class 11
Kyuyoung JEONG
Chang Gi KIM
2 : 0
Group B
Florian HARTIG
Dirk HARTMANN
Kyuyoung JEONG
Chang Gi KIM
5
13
11
18
3
Florian HARTIG
Dirk HARTMANN
11
11
6
16
1
Chang Gi KIM
11
11
11
3
Dirk HARTMANN
7
3
6
0
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 11
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
2 : 0
Group C
Ondrej VITVAR
Lukas SCHAUER
Samuel Philip VON EINEM
Garip OLCAS
11
11
11
3
Ondrej VITVAR
Lukas SCHAUER
5
5
5
0
Garip OLCAS
11
11
11
3
Ondrej VITVAR
6
7
6
0
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 11
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
2 : 1
Group C
Hartmut FREUND
Maximilian KROBER
Eduardo CUESTA MARTINEZ
Oscar PONCE ROMERO
11
11
11
3
Hartmut FREUND
Maximilian KROBER
4
5
9
0
Oscar PONCE ROMERO
6
7
10
0
Maximilian KROBER
11
11
12
3
Eduardo CUESTA MARTINEZ
11
11
11
3
Hartmut FREUND
2
4
5
0
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 11
Daniel HORUT
Zbynek LAMBERT
1 : 2
Top16
Maksym Hubert CHUDZICKI
Michal DEIGSLER
12
11
8
5
11
3
10
9
11
11
8
2
7
2
11
4
1
11
11
7
11
3
8
7
7
0
11
11
11
3
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 7
Katsuyoshi YAGI
Masachika INOUE
2 : 0
Top16
Kevin DOURBECKER
Stephane MESSI
9
11
11
7
14
3
11
4
5
11
12
2
12
11
14
3
10
8
12
0
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 7
Miroslav JAMBOR
Tomas VALACH
1 : 2
Top16
Peter ROSENMEIER
Henrik Korndahl BRAMMER
Rasmus Damkjeer HANSEN
4
4
11
5
1
11
11
8
11
3
11
11
8
11
3
4
4
11
4
1
10
9
9
0
12
11
11
3
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 7
Ming LEE
Silu CHEN
2 : 1
Top16
Pavao JOZIC
Luka TRTNIK
Ming LEE
Silu CHEN
13
11
8
11
3
Pavao JOZIC
Luka TRTNIK
11
4
11
8
1
Ming LEE
7
6
7
0
Pavao JOZIC
11
11
11
3
Silu CHEN
11
9
8
11
11
3
Luka TRTNIK
7
11
11
4
9
2
Table 21   Youtube
Men | Team | Class 7
Sylvain NOEL
Francois GEULJANS
Yann GUILHEM
2 : 0
Group A
Egon KRAMMINGER
Manfred DOLLMANN
Sylvain NOEL
Francois GEULJANS
9
12
7
12
11
3
Egon KRAMMINGER
Manfred DOLLMANN
11
10
11
10
3
2
Francois GEULJANS
11
11
11
3
Manfred DOLLMANN
8
5
7
0
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 3
Vladimir TOPORKOV
Shinichi YOSHIDA
2 : 0
Group B
Bojan LUKEZIC
Primoz KANCLER
Vladimir TOPORKOV
Shinichi YOSHIDA
3
11
11
11
3
Bojan LUKEZIC
Primoz KANCLER
11
5
6
6
1
Vladimir TOPORKOV
11
8
11
7
11
3
Primoz KANCLER
8
11
4
11
8
2
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 3
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
2 : 0
Group C
Damir VUKOVIC
Nino BASA
Colin JUDGE
Jenson VAN EMBURGH
11
11
11
3
Damir VUKOVIC
Nino BASA
4
6
3
0
Colin JUDGE
11
11
11
3
Nino BASA
4
7
8
0
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 3
Jiri SUCHANEK
Petr SVATOS
1 : 2
Group C
Youngbok BAEK
Hangsueng LIM
Jiri SUCHANEK
Petr SVATOS
11
11
19
11
3
Youngbok BAEK
Hangsueng LIM
4
7
21
7
1
Jiri SUCHANEK
4
9
10
0
Youngbok BAEK
11
11
12
3
Petr SVATOS
11
7
9
11
2
2
Hangsueng LIM
6
11
11
5
11
3
Table 4   Youtube
Men | Team | Class 3
Jeong Seok KIM
Jin-sung KIM
2 : 1
Group D
Matteo ORSI
Alessandro GIARDINI
Jeong Seok KIM
Jin-sung KIM
13
11
11
3
Matteo ORSI
Alessandro GIARDINI
11
9
9
0
Jin-sung KIM
12
8
9
8
1
Matteo ORSI
10
11
11
11
3
Jeong Seok KIM
11
11
11
3
Alessandro GIARDINI
7
3
6
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 3
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
2 : 0
Group D
Dacian MAKSZIN
Benjamin MAROTTE
Maciej NALEPKA
Mariusz CZERWINSKI
11
11
11
3
Dacian MAKSZIN
Benjamin MAROTTE
3
2
6
0
Mariusz CZERWINSKI
9
11
12
11
3
Benjamin MAROTTE
11
5
10
5
1
Table 6   Youtube
Men | Team | Class 3
Yan Ming GAO
Nobuhiro MINAMI
1 : 2
Group A
Jin Cheol PARK
Sang Gu JEONG
Yan Ming GAO
Nobuhiro MINAMI
11
8
8
11
8
2
Jin Cheol PARK
Sang Gu JEONG
8
11
11
5
11
3
Yan Ming GAO
11
16
11
3
Sang Gu JEONG
8
14
9
0
Nobuhiro MINAMI
9
2
7
0
Jin Cheol PARK
11
11
11
3
Table 7   Youtube
Men | Team | Class 2
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
2 : 1
Group B
Rasul NAZIROV
Roman GULYK
Rafal CZUPER
Tomasz JAKIMCZUK
7
11
11
11
3
Rasul NAZIROV
Roman GULYK
11
6
7
3
1
Tomasz JAKIMCZUK
11
6
12
10
1
Rasul NAZIROV
8
11
14
12
3
Rafal CZUPER
11
11
11
3
Roman GULYK
9
7
6
0
Table 8   Youtube
Men | Team | Class 2
Guilherme MARCIO DA COSTA
Iranildo CONCEICAO ESPINDOLA
1 : 2
Group B
Iker SASTRE
Miguel TOLEDO
Guilherme MARCIO DA COSTA
Iranildo CONCEICAO ESPINDOLA
11
4
4
11
11
3
Iker SASTRE
Miguel TOLEDO
4
11
11
6
8
2
Guilherme MARCIO DA COSTA
8
4
6
0
Iker SASTRE
11
11
11
3
Iranildo CONCEICAO ESPINDOLA
11
11
4
11
8
2
Miguel TOLEDO
4
13
11
7
11
3
Table 9   Youtube
Men | Team | Class 2
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
2 : 0
Group C
Goran PERLIC
Vladan PETKOVIC
Jan RIAPOS
Martin LUDROVSKY
10
11
11
6
11
3
Goran PERLIC
Vladan PETKOVIC
12
8
9
11
5
2
Martin LUDROVSKY
11
11
11
11
3
Vladan PETKOVIC
9
13
4
5
1
Table 10   Youtube
Men | Team | Class 2
Soo Yong CHA
Jun Gi LEE
2 : 1
Group C
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
Martin ZVOLANEK
Soo Yong CHA
Jun Gi LEE
11
13
8
6
4
2
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
Martin ZVOLANEK
4
11
11
11
11
3
Soo Yong CHA
9
11
11
9
11
3
Luis Rodringo BUSTAMANTE FLORES
11
8
9
11
8
2
Jun Gi LEE
11
6
13
11
3
Martin ZVOLANEK
3
11
11
8
1
Table 11   Youtube
Men | Team | Class 2
Michael Robert Oskar AZULAY
Peter MOLANDER
2 : 1
Group A
Gabriel CSEMY
Alexander NAGY
Michael Robert Oskar AZULAY
Peter MOLANDER
8
9
10
0
Gabriel CSEMY
Alexander NAGY
11
11
12
3
Peter MOLANDER
11
11
11
3
Alexander NAGY
6
3
8
0
Michael Robert Oskar AZULAY
11
7
11
8
12
3
Gabriel CSEMY
6
11
4
11
10
2
Table 12   Youtube
Men | Team | Class 6
Tim LAUE
Benedikt MULLER
0 : 2
Group B
Georgios MOUCHTHIS
Marios Kanellis CHATZIKYRIAKOS
Tim LAUE
Benedikt MULLER
5
11
6
5
1
Georgios MOUCHTHIS
Marios Kanellis CHATZIKYRIAKOS
11
7
11
11
3
Benedikt MULLER
7
11
8
3
1
Georgios MOUCHTHIS
11
8
11
11
3
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 6
Valentin KNEUSS
Kazuki SHICHINO
2 : 1
Group C
Trevor HIRTH
Petr HNIZDO
Valentin KNEUSS
Kazuki SHICHINO
12
8
9
0
Trevor HIRTH
Petr HNIZDO
14
11
11
3
Valentin KNEUSS
11
11
11
3
Trevor HIRTH
4
8
7
0
Kazuki SHICHINO
12
11
11
3
Petr HNIZDO
10
8
9
0
Table 14   Youtube
Men | Team | Class 6
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
2 : 0
Group D
Mars GABDULLIN
Timur KHUSNULLIN
Hong Kyu PARK
Se Ho LEE
11
11
11
3
Mars GABDULLIN
Timur KHUSNULLIN
9
6
9
0
Se Ho LEE
11
11
8
11
3
Timur KHUSNULLIN
6
4
11
8
1
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 6
Mohamad Azwar BAKAR
Theo COGILL
Chang-ho CHOE
1 : 2
Group A
Nariaki KAKITA
Naoya NAGASHITA
Mohamad Azwar BAKAR
Theo COGILL
11
11
11
3
Nariaki KAKITA
Naoya NAGASHITA
9
7
5
0
Chang-ho CHOE
11
8
13
10
5
2
Naoya NAGASHITA
6
11
11
12
11
3
Theo COGILL
6
11
12
9
1
Nariaki KAKITA
11
8
14
11
3
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 10
Jose Manuel RUIZ REYES
Juan Bautista PEREZ GONZALEZ
Jorge CARDONA
2 : 0
Group B
Ivan KARABEC
Kristian JELINEK
Jose Manuel RUIZ REYES
Jorge CARDONA
11
11
11
3
Ivan KARABEC
Kristian JELINEK
4
4
3
0
Jorge CARDONA
11
11
11
3
Kristian JELINEK
3
4
4
0
Table 17   Youtube
Men | Team | Class 10
Mohamed Amine KALEM
Lorenzo CORDUA
2 : 1
Group B
Igor MISZTAL
Ivan KARPOV
Mohamed Amine KALEM
Lorenzo CORDUA
8
11
14
10
13
3
Igor MISZTAL
Ivan KARPOV
11
3
12
12
11
2
Lorenzo CORDUA
10
8
10
0
Igor MISZTAL
12
11
12
3
Mohamed Amine KALEM
11
11
13
3
Ivan KARPOV
3
8
11
0
Table 18   Youtube
Men | Team | Class 10
Hao LIAN
Shubo MAO
Weijie KONG
0 : 2
Group C
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
Hao LIAN
Shubo MAO
6
11
5
9
1
Mateo BOHEAS
Gilles DE LA BOURDONNAYE
11
8
11
11
3
Shubo MAO
9
6
12
0
Mateo BOHEAS
11
11
14
3
Table 19   Youtube
Men | Team | Class 10
Iurii NOZDRUNOV
Pavel LUKYANOV
2 : 0
Group C
Manuel Felipe ECHAVEGUREN FARIAS
Alexandros DIAKOUMAKOS
Iurii NOZDRUNOV
Pavel LUKYANOV
11
6
11
11
3
Manuel Felipe ECHAVEGUREN FARIAS
Alexandros DIAKOUMAKOS
8
11
3
5
1
Iurii NOZDRUNOV
11
11
11
3
Manuel Felipe ECHAVEGUREN FARIAS
7
6
8
0
Table 20   Youtube
Men | Team | Class 10
Mitar PALIKUCA
Milan ZELEN
2 : 1
Group A
Bart BRANDS
Grigorii ISAKOV
Gerardus VAN GRUNSVEN
Mitar PALIKUCA
Milan ZELEN
11
12
11
3
Bart BRANDS
Grigorii ISAKOV
7
10
7
0
Milan ZELEN
8
7
10
0
Grigorii ISAKOV
11
11
12
3
Mitar PALIKUCA
11
11
11
3
Bart BRANDS
6
3
9
0
Table 1   Youtube
Men | Team | Class 5
Jan GUERTLER
Joerg DIDION
0 : 2
Group B
Gabriel COPOLA
Elias Isaac Esteban ROMERO
Mauro DEPERGOLA
Jan GUERTLER
Joerg DIDION
1
0
0
0
Elias Isaac Esteban ROMERO
Mauro DEPERGOLA
11
11
11
3
Jan GUERTLER
11
6
14
7
4
2
Elias Isaac Esteban ROMERO
8
11
12
11
11
3
Table 2   Youtube
Men | Team | Class 5
Maxime THOMAS
Alexandre DELARQUE
Nicolas SAVANT-AIRA
2 : 0
Group C
Gonzalo ACOSTA
Milos TESAR
Alexandre DELARQUE
Nicolas SAVANT-AIRA
11
11
11
3
Gonzalo ACOSTA
Milos TESAR
5
6
2
0
Nicolas SAVANT-AIRA
11
11
11
3
Gonzalo ACOSTA
4
2
5
0
Table 3   Youtube
Men | Team | Class 5
Ki-young KIM
Kyung Young KIM
2 : 0
Group C
Daniel Ernesto RODRIGUEZ OCHOA
Kentaro DOI
Ki-young KIM
Kyung Young KIM
11
11
11
3
Daniel Ernesto RODRIGUEZ OCHOA
Kentaro DOI
8
8
7
0
Kyung Young KIM
11
11
11
3
Daniel Ernesto RODRIGUEZ OCHOA
8
7
7
0
Table 4   Youtube
Men | Team | Class 5
Ningning CAO
Dashun ZHAN
Yanping SHI
2 : 1
Group D
Isak Anders NYHOLM
David OLSSON
Dashun ZHAN
Yanping SHI
9
13
12
0
Isak Anders NYHOLM
David OLSSON
11
15
14
3
Dashun ZHAN
11
11
11
3
David OLSSON
5
4
9
0
Yanping SHI
12
11
11
3
Isak Anders NYHOLM
10
6
5
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 5
Ali OZTURK
Hamza CALISKAN
2 : 1
Group D
Kyeonghun LEE
Jae Hyeon PARK
Ali OZTURK
Hamza CALISKAN
6
13
11
11
3
Kyeonghun LEE
Jae Hyeon PARK
11
11
9
5
1
Hamza CALISKAN
3
5
11
11
4
2
Kyeonghun LEE
11
11
9
8
11
3
Ali OZTURK
11
13
10
11
3
Jae Hyeon PARK
4
11
12
8
1
Table 6   Youtube
Men | Team | Class 5
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
2 : 0
Group A
Young A JUNG
Oejeong KANG
Anna-carin AHLQUIST
Caroline Odaia TABIB
11
9
11
1
11
3
Young A JUNG
Oejeong KANG
9
11
8
11
8
2
Caroline Odaia TABIB
11
11
11
3
Oejeong KANG
7
7
1
0
Table 7   Youtube
Women | Team | Class 5
Bian ZHANG
Miao ZHANG
Jiamin PAN
2 : 0
Group A
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
Bian ZHANG
Miao ZHANG
11
11
11
3
Manuela GUAPI GUZMAN
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
6
8
5
0
Bian ZHANG
11
11
11
3
Tamara Isabel LEONELLI LEONELLI
1
2
5
0
Table 8   Youtube
Women | Team | Class 5
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
0 : 2
Group A
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
Florence GOSSIAUX - SIREAU
Maria Costanza GARRONE
8
5
7
0
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
Carla MAIA LIMP DE AZEVEDO
11
11
11
3
Maria Costanza GARRONE
3
5
6
0
Catia Christina DA SILVA OLIVEIRA
11
11
11
3
Table 9   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
2 : 0
Group A
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
Nadejda PUSHPASHEVA
Jing LIU
11
11
11
3
Anna Victoria PASANEN
Aino Sirri Maaria TAPOLA
5
5
8
0
Jing LIU
11
11
11
3
Aino Sirri Maaria TAPOLA
7
4
8
0
Table 10   Youtube
Women | Team | Class 1 + 2
Guiyan XIONG
Meng LIU
2 : 1
Group A
Olga KOMLEVA / GORSHKALEVA
Megumi ISHIKAWA
Guiyan XIONG
Meng LIU
12
11
11
3
Olga KOMLEVA / GORSHKALEVA
Megumi ISHIKAWA
10
2
6
0
Meng LIU
11
8
11
7
7
2
Olga KOMLEVA / GORSHKALEVA
8
11
6
11
11
3
Guiyan XIONG
11
11
11
3
Megumi ISHIKAWA
3
5
3
0
Guiyan XIONG
11
11
11
3
Megumi ISHIKAWA
3
5
3
0
Table 11   Youtube
Women | Team | Class 9
Andras CSONKA
Gyula Istvan ZBORAI
2 : 1
Group C
Fabian Nils RIGNELL
Steffen SALOMONSEN
Andras CSONKA
Gyula Istvan ZBORAI
6
11
11
10
6
2
Fabian Nils RIGNELL
Steffen SALOMONSEN
11
8
4
12
11
3
Andras CSONKA
11
7
11
11
3
Fabian Nils RIGNELL
9
11
9
5
1
Gyula Istvan ZBORAI
11
11
11
3
Steffen SALOMONSEN
1
4
9
0
Table 12   Youtube
Men | Team | Class 8
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
2 : 0
Group D
Pablo JACOBSEN
Fredrik JOHANSEN
Richard CSEJTEY
Marc Philippe LEDOUX
11
11
11
3
Pablo JACOBSEN
Fredrik JOHANSEN
8
6
8
0
Marc Philippe LEDOUX
11
11
10
11
3
Pablo JACOBSEN
3
6
12
7
1
Table 13   Youtube
Men | Team | Class 8
Aleksei SAUNIN
Roman VAKARASH
2 : 0
Group A
Samuel DE CHIARA
Arufuahirokazu TATEISHI
Aleksei SAUNIN
Roman VAKARASH
11
7
12
11
3
Samuel DE CHIARA
Arufuahirokazu TATEISHI
9
11
10
7
1
Roman VAKARASH
11
12
9
8
11
3
Samuel DE CHIARA
8
10
11
11
7
2
Table 15   Youtube
Men | Team | Class 8
Zeev GLICKMAN
Danny BOBROV
Alejandro PEREZ
2 : 0
Group B
Jose David VARGAS PIRAJAN
Diego Alejandro HENAO QUINTERO
Zeev GLICKMAN
Alejandro PEREZ
11
11
11
3
Jose David VARGAS PIRAJAN
Diego Alejandro HENAO QUINTERO
8
5
7
0
Zeev GLICKMAN
11
13
6
12
3
Jose David VARGAS PIRAJAN
3
11
11
10
1
Table 16   Youtube
Men | Team | Class 8
Marlene REEG
Bettina BICSAK
2 : 1
Group A
Iryna SHYNKAROVA
Marharyta SALTANOVSKA
Marlene REEG
Bettina BICSAK
10
8
2
0
Iryna SHYNKAROVA
Marharyta SALTANOVSKA
12
11
11
3
Bettina BICSAK
11
13
4
7
11
3
Marharyta SALTANOVSKA
7
11
11
11
9
2
Marlene REEG
11
13
11
3
Iryna SHYNKAROVA
6
11
1
0
Table 17   Youtube
Women | Team | Class 10
Neslihan KAVAS
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
2 : 0
Group A
Nozomi TAKEUCHI
Yasuko KUDO
Merve DEMIR
Ümran ERTIS
11
11
10
12
3
Nozomi TAKEUCHI
Yasuko KUDO
9
6
12
10
1
Ümran ERTIS
11
11
11
12
3
Nozomi TAKEUCHI
9
13
5
10
1
Table 18   Youtube
Women | Team | Class 10
Ioana- Monica TEPELEA
Tabita VULTURAR
2 : 0
Group B
Anja HANDEN
Smilla Agnes Linnea SAND
Ioana- Monica TEPELEA
Tabita VULTURAR
13
11
11
3
Anja HANDEN
Smilla Agnes Linnea SAND
11
6
2
0
Ioana- Monica TEPELEA
11
11
5
9
11
3
Anja HANDEN
9
4
11
11
9
2
Table 19   Youtube
Women | Team | Class 10
Sophie Amanda WALLOE
Thea Amalie NIELSEN
0 : 2
Group B
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
Chunxiao HOU
Sophie Amanda WALLOE
Thea Amalie NIELSEN
7
7
10
0
Lei FAN
Xiaojing ZHAO
11
11
12
3
Thea Amalie NIELSEN
7
6
9
0
Chunxiao HOU
11
11
11
3
Table 20   Youtube
Women | Team | Class 10
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
2 : 0
Group A
Spomenka HABETINKOVA TOMIC
Slobodanka GURESIC
Irem OLUK
Ji-nam JUNG
11
11
11
3
Spomenka HABETINKOVA TOMIC
Slobodanka GURESIC
3
2
4
0
Irem OLUK
11
11
9
11
3
Slobodanka GURESIC
5
7
11
7
1
Table 1   Youtube
Women | Team | Class 4
Ying ZHOU
Xiaodan GU
2 : 0
Group A
Aleksandra VASILEVA
Ekaterina POPOVA
Ying ZHOU
Xiaodan GU
11
11
11
3
Aleksandra VASILEVA
Ekaterina POPOVA
3
6
5
0
Xiaodan GU
11
11
13
3
Aleksandra VASILEVA
7
7
11
0
Table 2   Youtube
Women | Team | Class 4
Andreja DOLINAR
Barbara MEGLIC
0 : 2
Group B
Carlotta RAGAZZINI
Jelena SISIC
Helke KOLLER
Andreja DOLINAR
Barbara MEGLIC
7
7
11
6
1
Carlotta RAGAZZINI
Jelena SISIC
11
11
7
11
3
Andreja DOLINAR
0
6
6
0
Carlotta RAGAZZINI
0
11
11
3
Table 3   Youtube
Women | Team | Class 4
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
2 : 0
Group B
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
Borislava PERIC-RANKOVIC
Nada MATIC
7
11
11
10
11
3
Susan GILROY
Megan SHACKLETON
11
4
9
12
4
2
Borislava PERIC-RANKOVIC
11
9
11
11
3
Megan SHACKLETON
7
11
1
5
1
Table 4   Youtube
Women | Team | Class 4
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
2 : 0
Group A
Federico FALCO
Andrea BORGATO
Young Dae JOO
Hyeon Uk KIM
11
11
11
3
Federico FALCO
Andrea BORGATO
5
6
5
0
Hyeon Uk KIM
11
14
11
3
Federico FALCO
7
12
9
0
Table 5   Youtube
Men | Team | Class 1
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
2 : 0
Group B
Fernando Emanuel EBERHARDT
Timo Kalevi NATUNEN
Sylvio KELLER
Alan Rene Jean PAPIRER
18
11
11
3
Fernando Emanuel EBERHARDT
Timo Kalevi NATUNEN
16
9
6
0